Můj komentář: Znojmo je Historickým městem roku

středa 20. duben 2011 11:40

Rekonstruované Komenského náměstí s Kopalovým pomníkem
autor

Tato zpráva je pro Znojmo obrovskou satisfakcí. Poslední půlrok se z většiny médií dozvídáme zaručené zprávy o “korupcí prolezlé radnici", o “vytunelovaném” městě, o “obřích dluzích” atd. Na druhou stranu projděme si rozkvetlé jarní Znojmo a začněme přemýšlet, kde se stala ta chyba, že tyto zprávy představují naše město v tom nejhorším světle.

Korupce na radnici je po sedmi měsících stále ve fázi vyšetřování, což není nic uspokojivého. Vypadá to, že šetření případu bývalého tajemníka Krejčíře se může táhnout ještě celé další měsíce, a to ještě není řeč o délce soudního řízení. Do té doby budou všechna pozitiva a úspěchy minulé radniční garnitury démonizovány nynějším vedením města a řadou občanů jako “špatné”, “předražené”, “korupční” atd. Jakýkoli pokus o obranu úspěchů minulé radnice, obhajoba tisíců hodin mravenčí práce na zlepšení a zkrášlení vzhledu města, získání velkých dotací ze státních a evropských fondů, vytyčení jasné vize a úkolů, to vše je a zatím bude přehlušeno přízemními výkřiky: “Všichni to byli grázli, kradli, šlo jim jen o vlastní kapsu…” A na to se dá stěží seriózně reagovat.

Fámy o katastrofálním zadlužení města jsou taktéž nafouknuté k prasknutí. Zopakuji zjednodušená čísla: v roce 2006 při nástupu koalice ODS, KDU-ČSL a ČSSD bylo zadlužení města asi 300 milionů, což bylo dáno rekonstrukcí kanalizace a stavbou luxusní plovárny v Louce (bez dotací!); v roce 2010 bylo zadlužení sice o 100 milionů vyšší – jenže média se moc nezmiňují o tom, že město za poslední čtyři roky získalo necelou miliardu korun na dotacích a náročné zkrášlující projekty spolufinancovalo. Rozpočet města na rok 2011 tedy musel být schválen velmi úsporný, ale to minulá radnice v roce 2010, kdy většina zmíněných projektů finišovala a kdy město muselo zavčas odkoupit strategický prostor hradního pivovaru, nikdy neskrývala.

Vraťme se tedy k titulu Historické město roku. Strany, které nyní tvoří vládnoucí koalici na radnici, měly ve svých předvolebních programech velká prohlášení o tom, že nebudou pokračovat v nastoleném kursu zvelebování vzhledu města, že na opravu kulturních památek a podporu cestovního ruchu nebudou vynakládat moc finančních prostředků a že Fond revitalizace MPR, ze kterého začali v roce 2007 vlastníci historických domů dostávat motivační příspěvky na památkové rekonstrukce, je špatný. Nyní starosta města Dr. Kaššai, ještě před půlrokem největší kritik, přebírá ve Španělském sále Pražského hradu prestižní ocenění a pronáší slova o tom, že město bude pečovat o svoje historické centrum i nadále. Přijde mi to sice trochu schizofrenní, ale děkuji za tato slova, pane starosto. Musím však nesouhlasit s tvrzením, že je to ocenění práce za minulé desetiletí. Rychle zapomínáme, jak Znojmo vypadalo ještě v roce 2006: s výjimkou církevních památek a Dolního náměstí bylo historické centrum spící popelkou, plnou nevzhledných reklamních nápisů, drátů, chaoticky parkujících aut, oprýskaných domovních fasád, s mizernou zelení, nepořádkem, minimem laviček a bez restauračních zahrádek. Tak si společně přejme, aby do roku 2014, kdy vyprší mandát současného zastupitelstva, Znojmo do popelčina spánku opět neupadlo.

Jiří Kacetl

Jiří Kacetl

Jiří Kacetl

Úvahy, komentáře, vize. Znojemsko, jihozápadní Morava.

Občan Znojma, kterému není vývoj v tomto nádherném koutu Moravy lhostejný. Krom profese historika v Jihomoravském muzeu ve Znojmě a živnosti překladatele pracuji v znojemských občanských sdruženích a v komunální politice.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora