Slušnost a průhlednost v politice? Důvod proč jít k volbám!

pátek 3. říjen 2014 22:48

Znojmo pohledem z Kraví hory
Kamila Polomská

Záplava volebních materiálů staví znojemského voliče před nesnadnou otázku: Koho volit na naši radnici? Největší šance podle průzkumů má ČSSD, jejíž kampaň je nejbombastičtější a všude přítomná. Jako by ani nešlo o cíle, ale už jen o formu, řemeslo zalíbit se občanovi a slíbit mu, že radnice zařídí úplně všechno. Níže si k tomu ve třech bodech dovolím vypsat malé srovnání: Dosavadní styl politiky ČSSD v konfrontaci s pohledy nás, kandidátů PRO ZNOJMO, ucházejících se o přízeň místních voličů.

1. PRŮHLEDNOST ČINNOSTI RADNICE
ČSSD jako hlavní síla stávající radniční koalice se zaštiťovala heslem "Otevřená radnice", a přitom opak byl pravdou. Zveřejněné dokumenty na internetu byly jen karikaturou toho, jak by otevřená radnice měla fungovat. Při snaze dovědět se skutečnosti úmyslně skrývané, musel člověk vynaložit veliké až detektivní úsilí. Síť klientelistických vazeb sahajících patrně až do řad orgánů činných v trestním řízení vytvořila ze současné radnice dusný a neproniknutelný moloch s křečovitě líbivým povrchem, ale hnusným obsahem uvnitř.
PRO ZNOJMO staví od počátku na opravdové průhlednosti všech kroků radnice. Od jednotlivých rozpočtových položek, za kterými se dnes v podání ČSSD skrývaly pokoutné nákupy služeb, "malá domů", až po smlouvy se všemi dodavateli a všechna výběrová řízení. PRO ZNOJMO nemá co skrývat. Důkazem jsou profesní kariéry jednotlivých členů naší kandidátky. Občané nás znají již dlouho! Žijeme mezi vámi. Nikdo nestojí v pozadí za námi.

2. OPRAVDOVÝ DIALOG S OBČANY
Ještě v roce 2012 ČSSD naprosto nevěděla, co to je dialog s občany. Po vyhrocené situaci okolo revitalizace Městského parku sice uspořádala asi tři veřejné prezentace k problematice Divišova náměstí, plaveckého bazénu a strategických cílů do budoucna, ale i tak se ukázalo, že se jedná ryze o populistický tah dle hesla: "Dobrá, vykecejte se, občané, ale my si to stejně uděláme po svém..." Běžný občan, který došel na radnici, byl a je konfrontován s arogantním a mnohdy naprosto nekompetentním jednáním vedoucích činitelů ČSSD a na nich závislých úředníků a úřednic.
PRO ZNOJMO zavede do své práce slušnost, kompetenci a pokoru k názoru občanů. Dveře na radnici budete mít kdykoli otevřené, milí občané. Vy nás volíte, Váš racionální názor musí být vždy slyšet a dostat možnost obhajoby před názorem druhého. Známe naše město, milujeme ho, nejsme jako mnozí kandidáti ČSSD, pro které je radnice jen cestou a výtahem k moci a korytu.

3. ZLODĚJINY A RADNIČNÍ PROPAGANDA
Je až neuvěřitelné, čeho jsme v posledních letech a měsících svědky. ČSSD jako obří celostátní partaj se všemi šedými kmotrovskými eminencemi v pozadí si uvědomuje, že Znojmo je pro ni poměrně snadný zlatý důl. "Hloupého Znojmáka", občana, lze přece opít laciným rohlíkem, a páchat tak za jeho zády kdejakou zlodějinu a "levárnu". Prodej městských bytů pod cenou organizovala firma MUROM s vazbami na ČSSD, zaměstnávající rodinné příslušníky radních za ČSSD, odhadující znojemské městské nemovitosti mnohdy selektivně pod cenou jediným soudním znalcem odněkud ze severních Čech. Celý tento stamilionový byznys má tolik otazníků, že je člověku až nevolno. Zpětná vazba byla prakticky nemožná, KSČM v kontrolním a finančním výboru kryla po celou dobu ČSSD záda. Utržené peníze z prodeje bytů pak ČSSD začala v polovině volebního období nerozvážně rozhazovat. Mnohdy megalomansky fantazírovat bez jasné koncepce a přidané hodnoty. Jen namátkou: zbytečně předražená a necitlivá revitalizace Středního a Dolního parku (jen oprava kašny v Dolním parku za 3,5 milionu korun!), záchodky u gymnázia za 11 milionů korun atd. Prostý občan pak jen zírá. A aby občana snad nenapadlo se ptát či v něčem šťourat, musela již od počátku nastoupit mistrně vyladěná propaganda. Nejhlasitěji až groteskně zaznívá v radničních "Znojemských listech", přezdívaných proto ne nadaramo "Goebbelsovy listy". Jenže stejnými penězi z našich kapes uplácí ČSSD další, soukromá média: Znojemsko, Znojemský týden či Rádio Blaník, a jedná se o milionové částky, takže skutečně demokratická politická diskuse nad problémy ve Znojmě se zúžila na minimum! Naprosto zřetelná jsou poslední čísla těchto "nezávislých" médií, kde uplacení redaktoři píší pod redakčními zkratkami a špinavě pomlouvají politické konkurenty. Obětí se nyní stala KDU-ČSL. Byli jsme to už ale i my, příště to může být hnutí Změna či ANO. Kdoví?
PRO ZNOJMO jakoukoli politickou propagandu za veřejné prostředky nepřipustí. Zasedání zastupitelstva budou veřejná fóra, kde starosta nebude křičet do mikrofonu a lacině srážet své konkurenty, slovo zde bude mít i občan. Soukromá média budou oslovována pouze ve věcech inzerátů, důležitých výzev k občanům, nikoli však k propagandistickým článkům starosty či jiných radních. Svobodu médií a racionálně formulovanou zpětnou vazbu od občanů totiž vnímáme jako jeden z nejdůležitějších předpokladů skutečné demokracie. Bez něj samospráva našeho města skončí v rukou samovládců a šibrů, schopných jen drancovat naše společné městské jmění a okrádat budoucnost našich dětí.


www.proznojmo.cz

Jiří Kacetl

Jiří Kacetl

Jiří Kacetl

Úvahy, komentáře, vize. Znojemsko, jihozápadní Morava.

Občan Znojma, kterému není vývoj v tomto nádherném koutu Moravy lhostejný. Krom profese historika v Jihomoravském muzeu ve Znojmě a živnosti překladatele pracuji v znojemských občanských sdruženích a v komunální politice.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora